Wstążki satynowe

Wstąża satynowa dzisiaj

W czasach nowożytnych oraz po zakończeniu największego kataklizmu XX w – II wojny światowej, do produkcji wstążek satynowych zaczęto stosować włókna syntetyczne, co sprawiło, że wstążka satynowa z dworów i pałaców zeszła wreszcie „na ziemię” i stała się produktem powszechnie dostępnym.

Ewolucja produkcji wstążek satynowych pokazuje jak łatwo „mechanizacja” może doprowadzić do upadku rzemiosła. Od czasu, kiedy wstążki satynowe zaczęły być wytwarzane masowo i tak samo wykorzystywane, zaniknęła bezpowrotnie królewska jakość i charakter tej tkaniny. Wyjątkowa i niepowtarzalna natura starych wstążek satynowych i zabytkowych tkanin odeszła bezpowrotnie wraz z niedocenianymi przez dziesięciolecia rzemieślnikami.


Współcześnie wykorzystywana wstążka używana zazwyczaj do ozdabiania tkanin jest z reguły wykonana z tkaniny -  szlachetny jedwab, aksamit, sztuczny jedwab i poliester. Różne zabiegi powierzchniowe można również zastosować do zmiany wyglądu wstążki z tkaniny.

Co charakteryzuje współczesną wstążkę:

- bogactwo tekstur: organda, organa, organdyna, satyna, aksamit, ryps, wstążki Metalowe i z włókien naturalnych

- satynowy połysk może być obustronny

- bogata kolorystyka

- szeroki wybór krawędzi

- niezliczone bogactwo wzorów na powierzchni


Na zakończenie warto wspomnieć kilka słów o żakardzie – jest  to specjalistyczny typ wstążki opracowany we Francji. Żakardowe wstążki są znane z wyszukanego wzoru zastosowanego w trakcie produkcji , co sprawia, że są bardzo drogie.