Wstążki satynowe

Wstążka satynowa w średniowieczu

W okresie średniowiecza egzotyczne wstążki sprzedawane były przez obwoźnych handlarzy w całej Europie. Średniowieczny poeta Geoffrey Chaucer w jednym ze swoich wierszy mówi o  "taśmach" używanych do dekorowania ubrań, co jak widać musiało być mało rewolucją w ówczesne modzie, skoro zostało zauważone przez artystę. 

Tak jak już wspominałem wstążki utkane ze złotej lub srebrnej nici jedwabnej, a także innych egzotycznych tkanin pochodzących zazwyczaj z krajów orientu, były przeważnie noszone przez zamożnych klientów.

wstążka brokatowaW materiałach historycznych i w trakcie prac archeologicznych nie natrafiono dotychczas na wiele nietkniętych zębem czasy tkanin z tego okresu, ponieważ zwyczajowo odzież była palona – i nie chodzi rzecz jasna o jakichś doniosły rytuał, ale o zwyczajny „recykling” ponieważ ze spalonych tkanin odzyskiwano cenne kruszce, kamienie, elementy wykonane z metalu. Z wartych odnotowania ciekawostek należy wspomnieć, że parlament angielski już w XVI wieku starał się o to, żeby noszenie wstążek było wyłącznie przywilejem należnym szlachcie.