Wstążki satynowe

Sznurek bawełniany 5 mm - dywanowy

Sznurek bawełniany – mała rzecz a cieszy!

 

Z całą pewnością wiele z Was zetknęło się już z ofertą producentów sznurka bawełnianego, bo tych z każdym rokiem przybywa. Dlatego coraz trudniej znaleźć naprawdę dobry sznurek bawełniany, który będzie spełniał oczekiwania nie tylko pod względem estetycznym, ale także jakościowym, ponieważ nie każdy producent może się pochwalić atestami i świadectwami jakości wydawanymi przede wszystkim tym producentom przędzy, którzy w swoim cyklu produkcyjnym stosują się do europejskich standardów jakości i bezpieczeństwa wyrobów tekstylnych.

Jaki sznurek bawełniany warto kupić?

Prawda jest taka, że w zasadzie nie ma dwóch identycznych sznurków, ponieważ każdy producent chce się nieco wyróżnić – stąd jedne sznurek bawełniany będzie się charakteryzował mięsistym splotem, który będzie wymagał mniejszej ilości rdzenia zastosowanego jako wypełnienie, inni z kolei stosują sploty bardziej rozciągnięte dokładając więcej poliestrowego lub bawełnianego wypełnienia. To pierwsza cecha wyróżniająca sznurek bawełniany. Dlatego w zależności od tego, jakie macie oczekiwania względem finalnego wyrobu musicie nieco poeksperymentować i wypróbować ofertę producentów sznurka bawełnianego z różnych rejonów Polski.

Kolejnym elementem jest przędza zastosowana do produkcji sznurka. Tutaj jest naprawdę spore pole do popisu dla producentów sznurka bawełnianego. Przędza może pochodzić z przynajmniej kilku lokalizacji. Na potrzeby Polskiego rynku wykorzystuje się zazwyczaj przędzę pochodzenia tureckiego, która mimo swojej podstawowej zalety jaką jest cena, ma niestety także wady – duży udział włókien syntetycznych jako dodatek, co można łatwo sprawdzić poprzez energiczne pociągnięcie, taki mini-test na zrywanie. Można wówczas zauważyć, że przędza robi charakterystyczny „brzdęk” niczym Żyłka, co świadczy o dużym udziale poliestru lub innych włókien zmniejszających procentowy udział bawełny. Przędza turecka jest także dość nieprzyjemna w pracach ręcznych, ponieważ tnie powierzchnię naskórka. Niestety mimo relatywnie niskiej ceny tureckiej przędzy producenci sznurka nie informują o tym fakcie i zarabiają nieco więcej na swoich wyrobach, ale przecież kodeks handlowca powinien obowiązywać. Oczywiście można również kupić sznurek bawełniany o grubości 5 mm przeznaczony do wykonywania dywanów wyprodukowany z przędzy europejskiej. Wprawdzie półprodukt jest nieco droższy, ale możecie mi wierzyć, że zauważycie różnicę bez większego trudu – robiąc w/w test oraz dziergając na szydełku. Przędza europejska (włoska, hiszpańska) posiada zazwyczaj także certyfikaty Oeko-tex przynajmniej w podstawowym zakresie.

Dlatego jeśli poszukujecie delikatnego sznurka o powtarzalnej kolorystyce wówczas warto sięgnąć po przędze z Europy.

 

Sposób konfekcjonowania sznurka bawełnianego o grubości 5 mm

Konfekcjonowanie sznurka bawełnianego o grubości 5 mm u większości producentów sprowadza się do tego, że jest on nawijany na tzw. buchty. Jest to najłatwiejsza i względnie szybka metoda konfekcjonowania, ale dla użytkownika ostatecznego nie jest to sposób idealny – dlaczego? Żeby zrobić dywan konieczne jest przewinięcie sznurka w kłębki, ponieważ sznurek z bucht bardzo źle się wysnuwa i często plącze, poza tym nie mogą go wykorzystywać zwolennicy pracy na krosnach, na których mogą powstać naprawdę wyjątkowe dywany!

Można także znaleźć sznurek nawinięty na gilzy / cewki i ten sposób konfekcjonowania uważamy za najbardziej optymalny.